Įvyko SKVC seminaras apie automatinio pripažinimo įgyvendinimą Lietuvoje

2023-02-24

2023 m. vasario 21 d. SKVC organizavo nuotolinį seminarą, skirtą apžvelgti automatinio pripažinimo įgyvendinimą Lietuvoje, pasitelkiant kitų šalių patirtį. Automatinis pripažinimas – tai tam tikros užsienio kvalifikacijos, kurios pripažįstamos automatiškai. 

Šiuo metu tai yra viena iš prioritetinių temų Europos aukštojo mokslo erdvėje, dėl to į seminarą susirinko gausus klausytojų būrys – net apie 60 įvairių aukštojo mokslo institucijų atstovų tiek iš universitetų, tiek kolegijų. 

Seminare buvo skaityti 3 pranešimai, po kurių vyko diskusija. Pirmame pranešime SKVC Kvalifikacijų vertinimo skyriaus patarėja Kristina Sutkutė, remdamasi NUFFIC (Nyderlandų ENIC/NARIC) atstovių vyresniosios politikos patarėjos ir ENIC Biuro prezidentės Jenneke Lokhoff ir politikos patarėjos Marijke Blom-Westrik parengta medžiaga bei vaizdo įrašu, pristatė automatinio pripažinimo globalų kontekstą, koncepciją, taikymo modelius ir kriterijus, kuriais įgalinamas automatinis pripažinimas. 

Antrame pranešime SKVC direktoriaus pavaduotoja Aurelija Valeikienė glaustai apžvelgė tarptautines automatinio pripažinimo teisines sutartis ir kitus susitarimus, be kurių automatinis pripažinimas formaliai negali vykti. Atskiro dėmesio susilaukė sutartis tarp Baltijos ir Beniliukso šalių, kuri įsigalios, kai ją ratifikuos visos tai padaryti įsipareigojusios valstybės. Šiuo metu galioja vienintelė automatinio pripažinimo sutartis, sudaryta tarp Baltijos šalių.

Planuojama, kad ateityje automatinį užsienio kvalifikacijų pripažinimą atliks pačios Lietuvos aukštosios mokyklos, kai pripažinimo tikslas yra įstoti į aukštąją mokyklą. Dėl to trečiame pranešime K. Sutkutė dalijosi patirtimi, kaip SKVC atlieka automatinį pripažinimą Lietuvoje ir kokius metodus bei praktinius įrankius tam naudoja.

Apibendrinant diskusijoje įvardyti svarbiausi veiksniai, kurie reikalingi, kad automatinis pripažinimas būtų įgyvendinamas Lietuvos aukštosiose mokyklose: praktiniai įrankiai, padedantys greitai atrasti patikimą informaciją, bei atitinkami su kvalifikacijų vertinimu ir studentų priėmimu dirbančių specialistų mokymai bei įgūdžiai. Svarbu ir tai, kad nuolat būtų atnaujinamos atitinkamos duomenų bazės, bei tvarus pasitikėjimas tarp visų bendradarbiaujančių valstybių.

Seminaro pateiktis galite rasti uždaroje SKVC erdvėje čia (būtina registracija).

Seminaro darbotvarkę rasite čia.

Seminaras organizuotas pagal Europos Komisijos Erasmus+ programos ko-finansuojamą projektą „I-AR: Automatiško pripažinimo įgyvendinimas tinkluose“. Plačiau apie projektą čia.

Atgal