Informacijos apie asmenis surinkimas | Korupcijos prevencija SKVC kaip kokybės agentūros darbe | Korupcijos prevencija SKVC kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo srityje | Už korupcijos prevenciją atsakingas asmuo | Kur pranešti apie korupciją | Korupcijos pasireiškimo tikimybė | Korupcijos rizikos analizė | Teisės aktų projektų antikorupcinis vertinimas | Aktualios nuorodos
Korupcija – lotynų kalbos žodis, reiškiantis gadinimą, papirkimą. Korupcinio pobūdžio teisės pažeidimas – valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens administracinis, darbo drausmės ar tarnybinis nusižengimas, padarytas tiesiogiai ar netiesiogiai siekiant arba reikalaujant turtinės ar kitokios asmeninės naudos (dovanos, pažado, privilegijos) sau ar kitam asmeniui, taip pat ją priimant, kai tai daroma piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi, viršijant įgaliojimus, neatliekant pareigų, pažeidžiant viešuosius interesus, taip pat korupcinio pobūdžio nusikalstama veika.
Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programoje (toliau – Programa) įvardijama, jog korupcija yra viena iš nacionalinių grėsmių valstybei ir vienas iš pavojingiausių socialinių reiškinių, keliantis grėsmę žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinei valstybei, iškreipiantis socialinį teisingumą, sąžiningą konkurenciją, verslo sąlygas, mažinantis ekonomikos augimą, keliantis pavojų valstybės valdymui, valstybės ar savivaldybių įstaigų stabilumui ir visuomenės moralei.
Viešajame sektoriuje korupcijos rizika be kita ko siejama su teisėkūros veikla, viešaisiais pirkimais, ūkio subjektų veiklos priežiūra, viešuoju administravimu, valstybės tarnyba ir turto valdymu. Programoje švietimo ar mokslo įstaigos reitingų sudarymas yra įvardinta kaip sritis, kurioje tikėtina korupcijos rizika. Atkreipiame dėmesį, kad SKVC, vertindamas studijų programas ir aukštąsias mokyklas, jokių reitingų nesudaro.
Korupcija nesuderinama su Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) vertybėmis, valstybės tarnautojų etikos principais ir pagal darbo sutartis dirbančių darbuotojų veiklos organizavimo principais, taip pat su SKVC pasitelkiamų ekspertų veiklos principais. SKVC savo darbe vadovaujasi tokiomis vertybėmis kaip profesionalumas, nešališkumas, atvirumas ir bendradarbiavimas.
Pareigybių, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus, sąrašas
Informacijos apie asmenis surinkimas
Informacija apie asmenį renkama pretenduojant į pareigybes, nurodytas vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 9 ir 91 straipsnių nuostatomis.
Korupcijos prevencija SKVC kaip kokybės agentūros darbe
Korupcijos prevenciją sudaro tai, kad yra nustatytos aiškios taisyklės, kaip organizuojama vertinimo veikla, apibrėžtos susijusių šalių teisės ir pareigos bei apeliavimo galimybės:
- Aukštųjų mokyklų ir užsienio valstybių aukštųjų mokyklų filialų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašas, vertinamosios sritys ir rodikliai, patvirtinti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu;
- Studijų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašas, vertinamosios sritys ir rodikliai, patvirtinti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu;
- Studijų krypčių išorinio vertinimo metodika, patvirtinta SKVC direktoriaus įsakymu;
- Ketinamų vykdyti studijų programų vertinimo metodika, patvirtinta SKVC direktoriaus įsakymu;
- Aukštosios mokyklos veiklos vertinimo metodika, patvirtinta SKVC direktoriaus įsakymu;
- Aukštosios mokyklos egzilyje veiklos vertinimo metodika, patvirtinta SKVC direktoriaus įsakymu;
- Paraiškos dokumentų leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimui vertinimo tvarkos aprašas, patvirtintas SKVC direktoriaus;
- Ekspertų atrankos aprašas, patvirtintas SKVC direktoriaus įsakymu;
- Ekspertų darbo organizavimo aprašas, patvirtintas SKVC direktoriaus įsakymu;
- Studijų vertinimo komisijos nuostatai, patvirtinti SKVC direktoriaus įsakymu;
- Studijų kokybės vertinimo centro apeliacinės komisijos nuostatai, patvirtinti SKVC direktoriaus įsakymus;
- Aukštųjų mokyklų komisijos nuostatai, patvirtinti SKVC direktoriaus įsakymu;
- Egzilio sąlygomis veikiančių aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo tvarkos aprašas;
- Leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą išdavimo, patikslinimo ir panaikinimo tvarkos aprašas.
SKVC Aukštųjų mokyklų veiklos išorinį vertinimą inicijuoja ir planus sudaro Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Paraiškų dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą vertinimą SKVC atlieka gavęs paraiškos dokumentus iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Ketinamų vykdyti studijų programų vertinimą inicijuoja konkrečią programą teikianti aukštoji mokykla, kuri kreipiasi į SKVC arba kitą kokybės agentūrą, įtrauktą į EQAR. 2020 metais pradedamas reguliarus studijų krypčių išorinis vertinimas, kurį atlieka SKVC pasitelktos tarptautinės ekspertų grupės arba kita kokybės agentūra, įtraukta į EQAR. Krypčių vertinimas vykdomas pagal Centro direktoriaus patvirtiną Studijų krypčių išorinio vertinimo planą. Centras savo darbo planus ir ataskaitas viešai skelbia interneto svetainės skyriuje Planavimo dokumentai.
Visų SKVC atliktų vertinimų, tarp jų ir neigiamų, rezultatai skelbiami viešai:
- Studijų krypčių (anksčiau vykdomų studijų programų)
- Ketinamų vykdyti studijų programų
- Aukštųjų mokyklų veiklos
- Paraiškų dėl leidimo vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą
Korupcijos prevencija SKVC kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo srityje
SKVC kaip akademinio pripažinimo informacijos centro veiklą reglamentuoja:
- Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.
- Detaliai SKVC ir aukštųjų mokyklų darbą reglamentuoja Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, vertinimo metodika, patvirtinta SKVC direktoriaus įsakymu.
- Apeliacijų nagrinėjimą reglamentuoja švietimo ir mokslo ministro patvirtinti Išsilavinimo ir kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatai.
- Stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas reikalingas paslaugas reglamentuoja Kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą ir įgytų pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo taisyklės, patvirtintos SKVC direktoriaus įsakymu.
Studijų kokybės vertinimo centras yra prisidėjęs įgyvendinant ne vieną tarptautinį projektą, kuriais siekiama didinti skaidrumą ir kelti kvalifikacijų vertinimo darbo kokybę (žr. apie užbaigtus ir tebevykdomus projektus: EAR-HEI, EAR 2, SQUARE, SCAN-D, LIREQA, E-VALUATE, AR-net, I-Comply).
Specialiųjų tyrimų tarnybos atlikto antikorupcinio vertinimo išvada (2018-10-23)
Studijų kokybės vertinimo centro Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Ieva Vaiciukevičienė dalyvauja Europos Tarybos etikos, skaidrumo ir integralumo švietime tinklo (angl. The Council of Europe Platform on Ethics, Transparency and Integrity in Education (ETINED) veikloje.
Už korupcijos pervenciją atsakingas asmuo
Už korupcijos prevenciją SKVC yra atsakinga Giedra Katilauskienė, Kvalifikacijų vertinimo skyriaus vedėja, el.p. giedra.katilauskiene@skvc.lt , tel. (8 5) 205 31 75.
Kur pranešti apie korupciją
Jeigu norite pranešti apie korupcijos apraiškas Studijų kokybės vertinimo centre ar SKVC patariančiosiose institucijose – Studijų vertinimo komisijoje, Studijų programų apeliacinėje komisijoje, Aukštųjų mokyklų vertinimo komisijoje – ar pateikti pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos priemonių tobulinimo, prašome siųsti juos el. pašto adresu pranesk@skvc.lt. Užgaulaus ir įžeidžiančio pobūdžio anoniminiai pranešimai nebus nagrinėjami. Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia šmeižti ar melagingai kaltinti kitą asmenį nusikaltimo padarymu, o už tokius veiksmus nustatyta atsakomybė.
Taip pat apie korupcijos atvejus galite pranešti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) visą parą veikiančiu „Karštosios linijos“ telefonu Vilniuje (8 5) 266 3333 (taip pat ir poilsio dienomis), el. paštu stt@stt.lt, arba palikti pranešimą STT interneto svetainėje.
Korupcijos pasireiškimo tikimybė
SKVC 2019 m. viešųjų pirkimų srities antikorupcinės analizės ir vertinimo išvada
Informacija apie 2019 m. viešųjų pirkimų srityje atliktos antikorupcinės analizės ir vertinimo išvadoje numatytų priemonių, skirtų sumažinti korupcijos riziką, įgyvendinimą
2020 m. SKVC atliktos antikorupcinės analizės ir vertinimo išvada
Korupcijos rizikos analizė
Korupcijos rizikos analizę Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba ir skelbia interneto svetainėje.
Teisės aktų projektų antikorupcinis vertinimas
Išvados dėl antikorupcinio teisės aktų projektų vertinimo, taip pat Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos atlikti teisės aktų ar jų projektų antikorupciniai vertinimai yra skelbiami Lietuvos Respublikos Seimo interneto puslapyje.
Siekiant užtikrinti SKVC priimamų teisės aktų kokybę, įskaitant ir antikorupcinius aspektus, vykdomos plačios konsultacijos su visomis teisės aktu suinteresuotomis šalimis (aukštosiomis mokyklomis, studentų organizacijomis, darbdavių atstovais, valstybės institucijomis ir kt.).
Aktualios nuorodos
- Korupcijos prevencijos įstatymas
- Nacionalinė kovos su korupcija 2015–2025 metų programa
- Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos įgyvendinimo 2015–2019 metų tarpinstitucinis veiklos planas
- Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos 2020–2023 metų korupcijos prevencijos programa
- Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnyba
- Pranešimas apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimą
- Atmintinė apie pranešimą apie korupciją