Akredituota Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija

2023-10-31

2023 m. spalio 26 d. pasirašytas Studijų kokybės vertinimo centro (toliau – Centro) direktoriaus įsakymas Nr. SV6-60 dėl Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos akreditavimo, kuriuo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija (toliau – GJŽLKA) akredituojama 7 metų terminui.

Aukštosios mokyklos vertinimas atliktas vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu patvirtintu Aukštųjų mokyklų ir užsienio valstybių aukštųjų mokyklų filialų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašu bei Centro direktoriaus patvirtinta Aukštosios mokyklos veiklos vertinimo metodika.

Tarptautinės ekspertų grupės vizitas į aukštąją mokyklą organizuotas 2023 m. gegužės 9–11 d. 

Ekspertai aukštosios mokyklos veiklą įvertino teigiamai. Visos keturios vertinamosios sritys buvo įvertintos gerai. 

Ekspertų grupė vertindama Valdymo sritį priėjo išvados, kad GJŽLKA sėkmingai įgyvendina savo dabartinę strategiją ir metinį strategijos įgyvendinimo planą, derindama juos su atitinkamais nacionaliniais įstatymais, standartais ir gairėmis. Strateginiai dokumentai yra glaudžiai susieti su GJŽLKA misija ir vizija.

GJŽLKA turi skaidrią organizacinę struktūrą, veiksmingus ryšių kanalus ir stiprų bendruomeniškumo jausmą. Procesų valdymas atitinka tarptautinius (ISO ir LEAN 6 SIGMA) standartus, o suinteresuotųjų šalių įsitraukimas – pakankamas.

Nors strateginio planavimo srityje padaryta nemenka pažanga, GJŽLKA turėtų toliau tobulinti kokybinius rodiklius, kad galėtų įvertinti savo kokybės kultūros ir procesų veiksmingumą ir efektyvumą. 

Ekspertai pripažino, kad GJŽLKA veiklos procesai yra gerai išvystyti, tačiau dar reikia tobulinti sisteminių pokyčių įgyvendinimą ir aiškiau apibrėžti administracines funkcijas.
Ekspertų grupė nustatė, kad GJŽLKA sukūrė (ir toliau plėtoja) Kokybės vadybos sistemą, kuri atitinka ESG bei Lietuvos teisės aktų reikalavimus, o vertybės ir principai, kuriais grindžiama ši sistema, yra išdėstyti GJŽLKA Kokybės užtikrinimo vadove. Pagrindinis GJŽLKA kokybės vadybos sistemos komponentas yra savianalizė. Ji taikoma visais GJŽLKA lygmenimis ir visoje jos veikloje. 

Ekspertai teigia, kad kokybės užtikrinimo sistema yra susieta su procesais / jais grindžiama, tačiau jai trūksta labiau struktūruoto ir proaktyvaus požiūrio su optimaliai paskirstyta atsakomybe, siekiant identifikuoti gerąją patirtį ir ja dalytis. Taip pat GJŽLKA turėtų pagerinti vidaus komunikaciją apie kokybės kontrolę ir lūkesčius šioje srityje. Kai kurie akademikai (mažuma) šiuo metu nesuvokia kokybės vadybos ir nuolatinio tobulinimo svarbos.

Vertindami Studijų ir mokslo (meno) veiklos sritį, ekspertai nustatė, kad GJŽLKA siūlo akredituotas bakalauro, magistrantūros ir doktorantūros studijų programas, o tai atitinka GJŽLKA misiją ir strateginius tikslus, kuriuose teigiama, kad „Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija yra modernus, tarptautiniu mastu pripažintas nacionalinio saugumo, gynybos ir karinių studijų universitetas“. 

GJŽLKA taip pat organizuoja trumpalaikius neakademinius kursus karininkams bei užsienio kalbų kursus visiems studentams ir darbuotojams. Studijų sistema atitinka Bolonijos proceso nuostatas ir yra grindžiama trijų pakopų aukštojo mokslo bei kreditų perkėlimo sistema. 

Nors akademinės studijos ir profesinis mokymas yra gerai subalansuoti, GJŽLKA turėtų apsvarstyti galimybes, kaip būtų galima geriau suderinti teorines studijas ir su jomis susijusį karinį mokymą.

Ekspertai, analizuodami Poveikio regionų ir visos šalies raidai sritį, sutinka, kad iššūkiai, su kuriais susiduria Lietuva, yra susiję su Rusijos ir Ukrainos karo keliamomis grėsmėmis saugumui, įskaitant karines ir hibridines grėsmes. 

Glaudus dialogas su socialiniais partneriais padeda nustatyti, kokie yra karininkų švietimo poreikiai ir kokius tyrimus reikia atlikti. Todėl GJŽLKA veikia kaip novatoriškas universitetas ir kompetencijos centras, rengiantis karininkus lyderius, atliekantis mokslinius tyrimus ir skatinantis gynybos politikos analizę. 

GJŽLKA dalyvauja nacionalinėse ir tarptautinėse partnerystėse, programose ir projektuose, bendradarbiauja su tokiomis organizacijomis kaip NATO ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos. 

Mokymosi visą gyvenimą poreikiai pirmiausia nustatomi bendradarbiaujant su socialiniais partneriais. Dėl specifinio GJŽLKA pobūdžio mokymosi visą gyvenimą formų ir sąlygų įvairovė nėra itin didelė, tačiau dėl Covid-19 pandemijos daugiau dalykų dėstoma nuotoliniu būdu. 

Nors GJŽLKA palaiko dialogą su socialiniais partneriais, ekspertų grupė rekomenduoja geriau išnaudoti absolventų tinklą, siekiant toliau plėtoti GJŽLKA studijų programas ir mokslinius tyrimus.

Su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos išvadomis galite susipažinti čia.

 

Atgal