Akredituotas Vytauto Didžiojo universitetas

2023-10-10

2023 m. spalio 3 d. pasirašytas Studijų kokybės vertinimo centro (toliau – Centro) direktoriaus įsakymas Nr. SV6-54 dėl Vytauto Didžiojo universiteto (toliau – VDU, Universitetas) akreditavimo 7 metų terminui.
Aukštosios mokyklos vertinimas atliktas vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu patvirtintu Aukštųjų mokyklų ir užsienio valstybių aukštųjų mokyklų filialų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašu bei Centro direktoriaus patvirtinta Aukštosios mokyklos veiklos vertinimo metodika.
Tarptautinės ekspertų grupės vizitas į aukštąją mokyklą organizuotas 2023 m. gegužės 3–5 d. 

Ekspertai aukštosios mokyklos veiklą įvertino teigiamai. Visos keturios vertinamosios sritys buvo įvertintos gerai. 

Ekspertų grupė vertindama Valdymo sritį priėjo išvados, kad 2019 m. VDU susijungus su Lietuvos edukologijos universitetu ir Aleksandro Stulginskio universitetu, VDU buvo sukurti efektyvūs valdymo procesai. Taip pat ekspertų grupė išskiria VDU valdymo struktūrą, kuri yra aiški ir padeda veiksmingai priimti sprendimus ir leidžia Universitetui veiksmingai reaguoti į nenumatytus įvykius, tokius kaip COVID-19 pandemija ir Rusijos karas Ukrainoje. Kitas pozityvus aspektas, kurį pastebėjo ekspertai, tai veiksminga žmogiškųjų išteklių valdymo politika Universitete, kuri remia dalyvavimo kultūrą, akcentuojančią bendruomenės gerovę. Visiems darbuotojams sudaromos galimybės tobulėti profesinėje srityje. Tačiau ekspertų grupė nustatė, kad tokios galimybės neakademiniams darbuotojams buvo mažiau apibrėžtos ir, lyginant su akademiniais darbuotojais, jie mažiau dalyvavo šiose veiklose. Todėl dėl šio aspekto buvo pateikta rekomendacija. 

Vertindami Kokybės užtikrinimo sritį, ekspertai pastebėjo, kad VDU yra įdiegta veiksminga kokybės užtikrinimo politika ir procedūros, kurios aiškiai išdėstytos Kokybės vadove ir susijusiuose dokumentuose, su kuriais gali susipažinti visos suinteresuotosios šalys. Kokybės sistema grindžiama nacionaliniais ir tarptautiniais rodikliais bei prioritetais ir paremta išorės ekspertų patirtimi. Ekspertų grupė išskyrė, kaip gerosios praktikos pavyzdį, VDU skiriamą platų paramos paslaugų, teikiamų akademiniams ir neakademiniams darbuotojams bei studentams, spektrą. Kitas gerosios praktikos pavyzdys, tai – Ukrainos centro įkūrimas, kuris sudarė sąlygas daugiau nei 120 studentų iš Ukrainos studijuoti VDU. Rekomendacijos šiai sričiai apėmė kokybės užtikrinimo pagrindo peržiūrėjimą tam, kad dėmesys būtų sutelktas ne tik į atitikties užtikrinimą, bet ir į kokybės kultūros puoselėjimą, už kurį atsakingi darbuotojai ir studentai, ir kuris yra vienodai svarbus tiek dėstymui, tiek moksliniams tyrimams. Taip pat ekspertai rekomenduoja Universitetui aiškiai išdėstyti pakeitimus, padarytus atsižvelgiant į studentų atsiliepimus, ir peržiūrėti apklausų skaičių, laiką ir formatą, siekiant padidinti atsakymų skaičių, įdiegti grįžtamojo ryšio, tiesiogiai susijusio su darbuotojams ir studentams teikiamų paramos paslaugų kokybe, gavimo sistemą. 

Apžvelgę Studijų ir mokslo sritį, ekspertai teigia, kad institucija vykdo savo misiją siūlyti lanksčias ir dinamiškas studijų programas, paremtas laisvųjų menų tradicijomis, leidžiančias studentams ugdyti savo individualius profilius ir galiausiai tapti visapusiškai pasirengusiais bei gebančiais prisitaikyti darbo vietoje absolventais. Tačiau lankstesnio požiūrio į programų vykdymą ir studentų priėmimą plėtojimas galėtų padėti ir padidinti besimokančiųjų vėlesniame gyvenimo etape asmenų skaičių. Ekspertų grupė pastebėjo ir daugiau pozityvių aspektų, pavyzdžiui, jie teigiamai vertina tai, kad Universitetas turi stiprias tarptautines pozicijas per savo narystę „Transform4Europe“, kuri suteikia galimybių plėtoti tolesnę tarptautinę partnerystę, jungtinius laipsnius, studentų ir dėstytojų mainus, taip pat dalyvavimą mokslinių tyrimų projektuose su kitomis tarptautinėmis institucijomis. Studentams, dėstytojams, mokslininkams ir specialistams sudarytos galimybės veikti tarptautiniu mastu. Viena iš rekomendacijų Studijų ir mokslo sričiai yra išplėsti galimybes mokytis visą gyvenimą besimokantiems asmenims ir spręsti dėl finansinės ir šeiminės padėties nutraukiančiųjų mokymąsi skaičiaus problemą. 

Ekspertai analizuodami Poveikio regionų ir visos šalies raidai sritį, išskirtinai teigiamai vertina tai, kad į tyrimo procesą glaudžiai įtraukti įvairūs socialiniai partneriai, kurie teikia rekomendacijas dėl naujų veiklos sričių ir mokymo programų rengimo. Tai rodo Ukrainos centro įkūrimas ir VDU dalyvavimas Nacionaliniame žmogaus teisių forume. Taip pat ekspertų išvadose teigiama, kad Universitetas palaiko glaudžius ryšius su verslo įmonėmis ir socialiniais partneriais, kurie aktyviai dalyvauja kokybės valdyme ir programų kūrime. Kol kas Universitetas nėra užmezgęs glaudžių ryšių su vietos universitetais, kad galėtų dar labiau išplėsti studentams siūlomų kursų įvairovę.

Su Vytauto Didžiojo universiteto išorinio veiklos vertinimo išvadomis galite susipažinti čia.

Atgal