Kaip ekspertai vertina bioinžinerijos krypties studijas Lietuvoje?

2023-06-14

2022 m. pirmąjį pusmetį vyko bioinžinerijos krypties pirmosios ir antrosios pakopų studijų tarptautinis vertinimas.
Buvo vertinamos bioinžinerijos studijų programos, vykdomos Vilniaus Gedimino technikos universitete (pirmosios ir antrosios pakopos) ir Kauno technologijos universitete (antrosios pakopos). 
Vertinimas vyko nuotoliniu būdu. Jį atliko Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) atrinkti ekspertai iš Jungtinės Karalystės, Estijos, Švedijos ir Lietuvos.

Remiantis vertinimo išvadomis, ekspertų komisija priėmė sprendimą teigiamai įvertinti Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) pirmąją ir antrąją studijų pakopas bei Kauno technologijos universiteto (KTU) antrąją bioinžinerijos krypties studijų pakopą. 
Vertinimo metu ekspertai nustatė, kad bioinžinerijos tiek pirmosios, tiek antrosios pakopos studijos puikiai dera su pramonės poreikiais tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Darbdaviai labai gerai vertino vykdomas programas, suteikiančias būsimiems darbuotojams reikalingų žinių, įgūdžių ir intelektinio lankstumo. Ekspertų vertinimu, abiejuose universitetuose visų programų studentai įgyja aukšto lygio kompetencijas. Jie pasitiki savimi, moka bendrauti ir geba įgyti bei tobulinti naujus įgūdžius. Dėl to turi puikias galimybes įsidarbinti, tačiau ryšiai su klinikiniais partneriais turėtų būti glaudesni – buvo puikių pavyzdžių, bet buvo ir tobulintinų aspektų, tai pažymėtina kalbant apie VILNIUS TECH programas. Kalbant apie studentų judumą bioinžinerijos srityje, atrodo, kad Lietuva yra šalis, į kurią atvyksta daugiau studentų nei išvyksta. Tai reikėtų vertinti kaip sėkmę įdarbinant užsienio studentus.
Mokslinių tyrimų veiklos lygis tarp universitetų buvo skirtingas. Tačiau abiejuose yra vykdoma tarptautinio lygio mokslinių tyrimų veikla ir studijų programos užtikrina, kad tiek pirmosios, tiek antrosios pakopos studentai susipažintų su šiais tyrimais, ir tai labai naudinga jų mokymosi patirčiai.  
Dėstytojai yra tinkamos kvalifikacijos dėstyti bioinžinerijos krypties dalykus. „Erasmus+“ rėmuose akademinis mobilumas yra labai remiamas, o tai įrodo, kad tarptautinė partnerystė daro didelę įtaką mokymo įvairovei.
Tiek KTU, tiek VILNIUS TECH yra atlikę reikšmingas investicijas į mokymo patalpas ir infrastruktūrą – mokymo erdves ir bibliotekas, taip pat internetinės informacinės sistemos puikiai išnaudojamos studijų procese bei gaunant grįžtamąjį ryšį iš studentų.
Abiejuose universitetuose visais lygmenimis stipriai įtvirtinta kokybės užtikrinimo kultūra, kurioje visapusiškai dalyvauja visos suinteresuotosios šalys – nuo studentų iki darbdavių. Studentų pasiekimai, ypač projektiniai darbai, vertinami įtraukiant darbdavių ir kitų aukštųjų mokyklų atstovus. 
Visose vertintose bioinžinerijos krypties programose palaikomas puikus ryšys su vietos biomedicinos pramone. Dėl to šių programų absolventai lengvai įsidarbina ir yra vertinami darbdavių. 
Ekspertų nuomone, bioinžinerijos kryptis yra labai plati ir daugiadalykinė, abi VILNIUS TECH programos apima visas esmines sritis, tačiau abiejose programose daugiau dėmesio skiriama biomechanikai. Atsižvelgiant į tai, pirmosios pakopos programos pavadinimas „Biomechanika“ neatspindi programos turinio pilna apimtimi ir labiau tiktų ją pavadinti „Biomedicinos inžinerija“.
Ekspertai atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje nėra sistemos, pagal kurią inžinieriai būtų akredituojami pagal tarptautiniu mastu pripažintus standartus, tokius kaip EUR ING ir pan. Tai nepalanku Lietuvos inžinerijos programų absolventams dėl dviejų priežasčių:
- tokios profesinės organizacijos peržiūri ir akredituoja studijų programas, kad užtikrintų jų kokybę ir atitiktį inžinerinės profesijos poreikiams.
- tarptautiniu mastu pripažintas profesinis statusas labai palengvina inžinierių mobilumą Europoje ir už jos ribų.
Kalbant apie bioinžineriją, profesinė akreditacija galėtų būti svarbi kokybės kontrolės ir pacientų saugos klinikinėje aplinkoje sudedamoji dalis. Todėl ekspertų grupė rekomenduoja apsvarstyti galimybę įsteigti profesinio akreditavimo įstaigas ir tapti vienos ar kelių tarptautinių kvalifikacijų pripažinimo sistemų nariais.

Lentelėje pateikiami studijų vertinimo rezultatai pagal aukštąsias mokyklas.

Aukštoji mokykla

Studijų pakopa

Vertinimo balas*

Akreditavimo sprendimas

Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Pirmoji

25

7

Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Antroji

25

7

Kauno technologijos universitetas

Antroji

30

7

*Maksimalus balas, kurį gali surinkti studijų pakopa, yra 35 balai.

Akreditavimo įsakymą rasite čia.

Visos išorinio vertinimo išvados:

 

Atgal