Prie Lisabonos pripažinimo konvencijos prisijungė Turkmėnija ir Monakas

2023-04-12

Didėja Lisabonos pripažinimo konvencijos aprėptis – 2023 m. vasario  15 d.  prisijungė Turkmėnija, o 2023 m. kovo 6 d. – Monakas. Taip prie Lisabonos pripažinimo konvencijos iš viso prisijungė jau 56 šalys. 

Lietuvoje kvalifikacijų iš Turkmėnijos ir Monako pripažinimo praktikai šis faktas įtakos nedarys, bet galbūt palengvins lietuviškų kvalifikacijų pripažinimą Turkmėnijoje ir Monake, kaip ir kitose valstybėse iki šiol.

Lietuva gali didžiuotis, kad tarp 1997 m. Lisabonos konvencijos rengėjų buvo ir pirmoji SKVC direktoriaus pavaduotoja Birutė Mockienė. Jos dėka Lisabonos konvencija buvo ratifikuota Lietuvoje, kuri buvo viena iš pirmųjų ją ratifikavusių Europos Tarybos narių šalių. Po Lietuvos ratifikavimo Lisabonos konvencija įsigaliojo kaip tarptautinė sutartis (iš viso ją turėjo ratifikuoti 5 šalys, 3 iš jų – Europos Tarybos narės). Per visą Lisabonos konvencijos ir ENIC/NARIC tinklų istoriją SKVC aktyviai prisidėjo ir toliau dalyvauja kuriant geriausias pripažinimo praktikas ir diegiant atitinkamas priemones. Iš jų paminėtinas Europos pripažinimo vadovas (EAR vadovas) ENIC/NARIC centrams ir jo versija aukštosioms mokykloms (EAR-HEI vadovas).

1997 m. balandžio mėn. priimtą Europos Tarybos / UNESCO konvenciją dėl kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos regione, geriau žinomą Lisabonos konvencijos pavadinimu, ratifikavo beveik visos UNESCO Europos regiono valstybės narės. Iš Europos Sąjungos šalių neprisijungusi lieka vienintelė Graikija. Pažymėtina, kad dėl Rusijos sukelto karo ir Baltarusijos bendradarbiavimo su agresoriumi, 2022 m. kovo mėnesį Rusija pašalinta iš Europos Tarybos, o Baltarusijos narystė yra sustabdyta, taip pat nutrūkęs bendradarbiavimas su šiomis šalimis ir ENIC/NARIC tinkluose.

Ši UNESCO regioninė pripažinimo konvencija laikoma modernia ir veiksminga priemone, gerinančia aukštojo mokslo prieinamumą ir mobilumo galimybes. Lisabonos pripažinimo konvencija  įkvėpė aukštojo mokslo reformas net už Europos ribų, taip pat pasitarnavo kaip gerosios praktikos modelis sudarant Globalią pripažinimo konvenciją.

Atgal