SKVC plečia medicinos studentų galimybes

2023-11-09

Šių metų spalį Studijų kokybės vertinimo centrą (SKVC) pripažino Pasaulio medikų švietimo organizacija (angl. „World Federation for Medical Education“, WFME). Ką tai reiškia Lietuvai ir koks laukiamas poveikis aukštosioms mokykloms, ruošiančioms medikus?
 
Daugiau medicinos studentų Lietuvoje
 
Atsakydama į klausimą, kas pasikeis Lietuvos aukštojo mokslo sistemoje po to, kai WFME pripažino SKVC, SKVC direktoriaus pavaduotoja Aurelija Valeikienė atkreipia dėmesį į kontekstą: „Siekis WFME pripažinimo atitinka XVIII-osios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatą: „<...> tikslas – konkuruoti globaliai, o ne lokaliai,“ dėl to buvo įtrauktas į SKVC strateginį planą. Taip pat svarbi paskata, jog nuo 2024 m. įsigalios nuostata dėl akreditacijos pripažinimo, pagal kurią medicinos gydytojai iš užsienio, siekiantys praktikuoti Jungtinėse Amerikos Valstijose, turi būti baigę medicinos aukštąją mokyklą, įtrauktą į Pasaulio medicinos mokyklų katalogą (angl. „World Directory of Medical Schools“, WDMS). Be to, visada siekiame, kad SKVC, kaip Lietuvos kokybės aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo agentūra, laiku reaguotų į sisteminius pokyčius ir poreikius.“ – apibendrina ji.
„WFME pripažinimas padidins Lietuvos matomumą pasaulio žemėlapyje. Jis aktualiausias Lietuvoje medikus ruošiančios dviem aukštosioms mokykloms: Vilniaus universitetui ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetui. Tikimasi, kad WFME pripažinimas padės pritraukti studentus iš užsienio rinktis studijas Lietuvoje. Mažėjant stojančiųjų į Lietuvos aukštąsias mokyklas skaičiui, būtina ieškoti būdų, kaip juos pritraukti studijuoti, o galbūt po studijų likti mūsų šalyje“, – atkreipia dėmesį SKVC direktorius Almantas Šerpatauskas.
 
Po studijų geresnės sąlygos praktikuoti užsienyje
 
Rinktis studijuoti mediciną Lietuvoje galbūt paskatins tai, jog atsivers platesnės tarptautiškumo galimybės. WFME pripažįsta kokybės agentūras, kad jos tinkamai organizuoja išorinio vertinimo procesus ir užtikrina atitiktį pasauliniams medikų rengimo standartams. Nuo šiol SKVC, atlikdamas išorinį studijų krypčių vertinimą, teiks universitetams, vykdantiems medicinos studijas, papildomą WFME kokybės žymą.
Vadinasi, absolventai, gavę Lietuvoje suteiktas medicinos kvalifikacijas, turės didesnes galimybes praktikuoti kitose šalyse. O Lietuvos universitetai galės pritraukti studentus iš svetur su savo šalių stipendijomis (pvz., JAV, Kanados, Švedijos ir kt.), kad jie medicinos magistro ir bendrosios praktikos gydytojo kvalifikaciją įgytų Lietuvoje. 
 
Sprendimas galios 10 metų
 
Pažymėtina, kad po ne vienerius metus trukusio kompleksinio išorinio vertinimo WFME pripažįsta SKVC, kaip patikimai dirbančią kokybės agentūrą tarptautiniu požiūriu, o sprendimas įsigaliojo nedelsiant ir galios 10 metų. Be WFME SKVC yra pripažintas Europos aukštojo mokslo erdvėje, kaip dirbantis pagal europinius principus, bei nuo 2012 m. įtrauktas į patikimai veikiančių kokybės agentūrų registrą EQAR (angl. „The European Quality Assurance Register for Higher Education“).
Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, 2022–2023 mokslo metais Lietuvos universitetuose visą studijų programą studijavo 9,4 tūkst. užsienio piliečių, tai – 13,2 proc. visų universitetų studentų. Kolegijose visą studijų programą studijavo 1 107 studentai užsieniečiai.
Daugiau nei trečdalis (36,8 proc.) aukštosiose mokyklose studijuojančių užsieniečių yra Europos šalių piliečiai (iš jų Izraelis – Vokietija – 599, Švedija – 469, Ispanija – 61), ir daugiau kaip trečdalis (33,8 proc.) studijuoti atvyko iš Azijos šalių. 
 
 
Atgal